Na Přímce se sešli partneři projektu Implementace KAP JMK II

admin01 Aktuality, Školní rok 2021-2022

Partneři projektu a zástupci odboru školství Jihomoravského kraje i další významní hosté si v SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s. r. o. mohli 27. dubna 2022 prakticky vyzkoušet, co Přímka přináší a sdílí. V rámci workshopu odborných garantů projektu Implementace KAP JMK II byly představeny aktivity, jež byly doposud v rámci projektu realizovány.  

  • Příklady dobré praxe – prezentace oborů Automechanik a Truhlář. Informace o zrealizovaných klíčových aktivitách v rámci projektu: sdílených učeben, příměstského tábora, výstavky polytechnických dovedností, možnost vyrobit si vánoční svícen, stojan na víno, přívěsek výrobek z drátků a korálků.
  • Štěstí přeje připraveným. Poznej svět nevidomých – prezentace oboru Sociální činnost. Základy první pomoci a problematika nevidomých. Nácvik na figuríně, simulace reálných situací vyžadujících první pomoc, problematika nevidomých, prožitek „jaké je to nevidět“, doprovod nevidomého, nácvik chůze s bílou holí, práce s Braillovým písmem…
  • Minikavárna – prezentace oboru Hotelnictví a turismus. Jak odlišně může káva chutnat při přípravě alternativních káv, jak připravit vynikající šálek kávy v domácím prostředí, možnost praktického vyzkoušení přípravy kávy.
  • Balení a aranžování – prezentace oboru Prodavač. Ukázky balení na různé příležitosti, od bonboniér po balení dárků na svatbu, k narozeninám či s tématem ročních období.
  • Kosmetické služby – prezentace oboru Kosmetička. Ukázka vybraných úkonů – kosmetické ošetření, péče o ruce, vizáž – líčení, možnost vyzkoušení vybraného úkonu. Poradenská činnost – výběr vhodných přípravků v péči o pleť, domácí péče, barevná typologie.

„Workshop odborných garantů probíhal ve Znojmě ve dvou dnech. Ve středu 27. 4. 2022 se prezentovala naše škola, ve čtvrtek pak SŠ Dvořákova. U nás jsme nabídli pět workshopů, každý účastník se mohl zúčastnit dvou. Z některého si odnášeli účastníci vědomosti, z jiného zážitky a nové zkušenosti, z některých i vlastnoručně zhotovené výrobky, např. stojan na víno či profesionálně zabalený dárkový balíček. Mnozí návštěvníci využili nabídky projít si nejen všechny workshopy, ale i celou školu, vše bylo možné. Na organizaci se podíleli žáci a pedagogové všech oborů, jež naše škola nabízí. Ve workshopu příkladů dobré praxe dokonce referovaly maminky spokojených dětí, účastníků našeho příměstského tábora, a zkušenosti z pravidelné spolupráce se základními školami sdílely paní učitelka ze ZŠ Kravsko a výchovná poradkyně ze ZŠ Šumná. Skloňovala se slova jako sdílení odborných učeben, polytechnická exkurze pro žáky základních škol, praktické dovednosti žáků, kroužky pro žáky, krmítko pro ptáčky, hmyzí hotel, stojánek na mobil, větrník, kovový svícen, stojan na svíčku… A přijet do Znojma, kde studují budoucí odborníci v cestovním ruchu, a nevidět památky? Nemožné. Projížďku turistickým vláčkem s odborným výkladem zrealizovali žáci 3. ročníku oboru Cestovní ruch. Po obědě připraveném našimi kuchaři a naservírovaném našimi číšníky to byla důstojná tečka prezentace naší školy, nyní cituji slova samotných účastníků,“ sdělil ředitel školy Mgr. Libor Hanzal, garant projektu.

„Odborná učebna stolničení se přeměnila ve stylovou kavárnu, kde si žáci oboru Hotelnictví vyzkoušeli práci manažera. V rámci výuky baristiky připravili propagační materiál, přehledné kartičky, na kterých byl stručný popis přípravy alternativní kávy. Žáci jednotlivé přípravy účastníkům představili, ti si následně mohli sami přípravu kávy zkusit. Je skvělé vidět, jak se žáci naplno vžili do role učitelů a své zkušenosti milovníkům kávy fundovaně předávali,“ zhodnotila Ing. Renata Balíková, vedoucí oboru Hotelnictví a turismus. „Bylo to fajn dopoledne, umím si představit, že budu jednou pracovat v kavárně jako barista. Práci s lidmi mám rád,“ navázal na slova své učitelky Zdeněk z HT2.A.

„Tímto ale v letošním školním roce projektové aktivity nekončí. Kroužek polytechniky se pro žáky naší školy uskuteční ještě 2x, připravujeme polytechnickou exkurzi pro partnerskou základní školu a prázdninový příměstský tábor si už své zájemce také našel,“ doplňují jednohlasně lektoři dílčích aktivit.

Mgr. Ludmila Karpíšková a Mgr. Lucie Pláňková