Cesťáci ze znojemské Přímky z podzemí až na hrady a zámky

Markéta Řeřuchová Cestovní ruch, Školní rok 2023-2024

Znojemský hrad i podzemí. Bítov. Mikulov. Vranov nad Dyjí. Uherčice. Moravský Krumlov. Červen a září jsou pro žáky 2. ročníku studující obor Cestovní ruch ve znamení plnění odborné praxe.

„Paní učitelko, jsme tady moc spokojené. První dny byly samozřejmě plné trémy, ale stačilo pár prohlídek a byla ta tam! Za ty čtyři týdny máme za sebou desítky prohlídek a samy vidíme, jak jsme se odborně posunuly. Naučily jsme se lépe komunikovat, improvizovat, i s velkou skupinou nebo s malými dětmi či školními výlety si poradíme! Nejspokojenější jsme, když provázíme seniory, ti jsou nejvděčnější.  Jiné je to, když provázíme rodiny, pro malé děti musíme text přizpůsobit, jinak by je to nebavilo. To hned poznáme, kdy je toho na ně moc, pak vytáhneme z rukávu zajímavost nebo je vezmeme na terasu a máme je zase omotané,“ s úsměvemzhodnotily svoje působení na Státním hradě Bítově Adriana Kodytková a Klára Stuchlíková, žákyně 2. ročníku oboru Cestovní ruch SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o.

„Obě děvčata jsou velmi šikovná. Už ze školy přijela výborně připravena, tady na místě se od naučených textů jen odrazila a výklad si upravila, jak se říká, do své pusy. Mluví zřetelně, působí přirozeně. V knize návštěv mají spoustu pochval, zažívají nejlepší okamžiky života průvodce. Jaké? Když je návštěvníci ocení potleskem!“ doplnila paní Ivana Rajtíková z bítovského hradu.

„Vítejte na státním zámku Uherčice… Posledním majitelem z rodu Collalto et San Salvatore byl Oktavián, jemuž byl veškerý majetek na našem území zkonfiskován… Státní zámek Uherčice je někdy označován jako učebnice slohů…  V prvních dnech bylo vyslovení jména krkolomné, teď už to jde z pusy samo! Anebo jak jsme byly zezačátku vděčné, že jsme mohly chodit na náslechy! Teď už je pro nás provázení rutinou. A krásnou, opravdu nás to baví. Bonusem je nádherný zámecký park, kde čerpáme energii. Je tu fakt nádherně!“ dodaly Hana Slabihoudková a Mia Norková, žákyně CR2.A.

Že vás spíš láká podzemí či jste ještě neviděli Slovanskou epopej? Žádný problém! I tam se vás ujmou profesionální průvodci ze střední odborné školy na Přímětické ulici ve Znojmě.

Lucie Sobalová a Mgr. Ludmila Karpíšková