Obsah

Na dno a zpět

Typ: ostatní
Jak snadno se člověk dostane na úplné dno a jak těžké je se z něj odrazit a pokusit se dostat zpátky do života si v pondělí 24. ledna vyslechli žáci 4. ročníku Sociální činnosti v rámci učební praxe. Absolvovali další opravdu reálnou exkurzi, která jim ukázala, kterým cestám je mnohem lepší se vyhno

Jak snadno se člověk dostane na úplné dno a jak těžké je se z něj odrazit a pokusit se dostat zpátky do života si v pondělí 24. ledna vyslechli žáci 4. ročníku Sociální činnosti v rámci učební praxe. Absolvovali další opravdu reálnou exkurzi, která jim ukázala, kterým cestám je mnohem lepší se vyhnout.

Otevřela všem zúčastněným pohled do světa závislosti, drog a zoufalství. Také ale odhodlání a nesmírné síly. Není totiž silný člověk ten, který vše dokáže zvládnout sám, nýbrž ten, kdo si dokáže přiznat, že má problém, a úplně nejsilnějším je ten, kdo si dokáže říct o pomoc. 

A kam se studenti za poznáním vydali? Adresa Tavíkovice, Terapeutická komunita Salebra. Nebyla to exkurze o tom, jak vám zaměstnanci představí zařízení, jeho význam a způsob práce s klienty. Bylo to setkání s klienty samotnými, kteří žáky v čele s Mgr. Sabovou přivítali a vše jim ukázali.    

Z vyprávění šel chvílemi mráz po zádech. Autentické povídání o tom, jak během jedné zkušenosti, chvilky zvědavosti, se můžete ocitnout bez rodiny, domova, práce, peněz a jakékoli jistoty, která byla samozřejmostí každého dne.

Salebra je instituce, která je založena na dobrovolnosti každého klienta. Kdo nechce pomoci se závislostí na drogách, nemá tam co dělat. I přesto, že pobyt je dobrovolný, je porušování pravidel, se kterými musí každý obyvatel zařízení souhlasit, sankciováno dle závažnosti přestupku. Kapacita zařízení je 15 klientů a statistiky uvádí, že zhruba 60% klientů se ze dna dostane zpět do života, aniž by je postihla recidiva. Pravděpodobně těch zbývajících 40% nemělo tak silnou vůli a chuť se závislosti zbavit. Zvítězit nad ní.

Po ukončení návštěvy byli žáci zamlklí. Bylo vidět, že je příběhy zasáhly a mají o čem přemýšlet.

Doufejme, že takových zařízení, jakým je Salebra,  bude třeba čím dál méně. Vždyť proč si ničit život dobrovolně? Je přece tolik krásných důvodů, proč být šťastný a mít chuť si život užít a ne jen přežít.

 

Mgr. Jana Kamarádová


Vytvořeno: 25. 1. 2022
Poslední aktualizace: 25. 1. 2022 22:03
Autor: Správce Webu