Nultá hodina autoškoly na Přímce nastavila budoucím řidičům zrcadlo

Markéta Řeřuchová Automechanik, Školní rok 2023-2024

Projektový den zaměřený na budoucí řidiče prohloubil spolupráci SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, s.r.o. s pracovištěm územního odboru Znojmo Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje. Žáci studující obory Automechanik, Kuchař-číšník a Truhlář měli možnost získat cenné informace od lektorů z řad Policie ČR a Hasičského záchranného sboru.

Nultá hodina autoškoly byla zaměřena na správné chování řidiče motorového vozidla, rizika a faktory ovlivňující chování řidiče, postup při dopravní nehodě, chování zúčastněných osob a  poskytnutí první pomoci. Projekt byl zrealizován v úterý 3. 10. 2023 v rozsahu 4 vyučovacích hodin v budově střední školy na Přímětické ulici. Kmenové třídy v 5. poschodí se proměnily na stanoviště BESIP, DOPRAVNÍ PSYCHOLOG, PČR PREVENTISTA a HZS, které postupně navštívily třídní kolektivy A1.A, A3.A, TR1.A a KČ3.A. Na každém stanovišti čekali na žáky kvalifikovaní lektoři z řad Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ze Znojma a Brna, aby předali žákům informace a rady ze své oblasti.

Odborníci z Brna i Znojma ocenili interakci a slušné chování žáků a vyzdvihli moderní zázemí školy. Účastníci projekt chválili.

Michal Č., TR1.A: „Nejvíce mě zaujala část o dopravní psychologii s představením různých způsobů chování řidičů v dopravě. Akci bych samozřejmě doporučil i ostatním. Každý řidič by se měl s těmito tématy seznámit. Na akci mi nechybělo nic. Možná bych uvítal i přímé zastoupení zdravotnické záchranné služby a seznámení, co dělat při průjezdu záchranných složek k dopravní nehodě, abych věděl, co mám jako řidič u nehody dělat.

Aneta F., TR1.A: „Nejvíce mne zaujala poslední hodina, kdy jsme měli možnost se něco dozvědět o psychologii řidiče, zejména o agresivním chování za volantem. Přednáška byla doplněna skutečnými záběry z bouraček, což bylo dost silné.

Paní komisařka HZS byla přísná a vysvětlila nám postup prováděného zásahu při havárii vozidla – hasiči provádějí prvotní vysvobozování účastníků nehody – mnohdy velmi psychicky i fyzicky náročné – musí na to mít žaludek. Komisař psycholog byl také ostrý a dal všem žákům najevo, že mládí v dopravě způsobuje nejvíce škod s přihlédnutím na používání drog, energeťáků a jiných životabudičů. Dovedl nám nastavit zrcadlo osobnosti,“ zhodnotili žáci A3.A.

„Jako první jsme měli BESIP, dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi POVOLENOU rychlostí a PŘIMĚŘENOU rychlostí. Zjistili jsme, že spěchat se nevyplácí. Ukazovali nám videa, jak mohou dopadnout řidiči, kteří při řízen nedávají pozor. Při druhé přednášce jsme měli možnost zjistit informace od dopravního psychologa. Řekl nám, že není ostuda přihlásit se o psychickou podporu, než se znovu usadíme za volant. Ve třetí přednášce jsme viděli statistiky úmrtí od roku 2014 až doposud. Ukazovali nám, jak probíhá silniční kontrola – alkohol test a test na návykové látky. Poslední přednáška nám přinesla doporučení, jak se zachovat u dopravní nehody. Lektorka z HZS nám doporučila stáhnout si aplikaci ZÁCHRANKA, kde se dozvíme vše o právní pomoci a můžeme tím zachránit život druhým,“ okomentovali projekt žáci KČ3.A Valentina, Nikola, Vítek a Tadeáš.

„Dnešní dne byl plný zkušeností a skvělých poznatků odborníků od policie, hasičů, a dokonce psychologa se zaměřením na dopravu a problémy s ní spojené. Po dnešku vím, že sebevědomí a zdraví mě a až potom ostatních při nečekaných situacích je základ úspěšného cestování na dopravních sítích. Chtěl bych poděkovat za umožnění dnešního dne plné přednášek“, shrnul akci jejich spolužák Honza.

Mgr. Markéta Kselíková a Mgr. Ludmila Karpíšková