BŘEZEN – Tulipánový měsíc

admin01 Aktuality, Školní rok 2022-2023

Říká se, že růže je královna květin. Možná ano. Ale jen pro některé lidi. Je velké množství těch, pro které jsou obyčejné věci hezčí, než do očí bijící krása. A stejně tak je to v případě kytek. Tulipán, ač ho najdeme mnohdy planě kvést podél cest, je právě jeho všednost nevšední a obdivuhodná. Po jeho utržení se nepopícháte o trny a co se vůně a květnatosti týče, rozhodně nad růží vede prim. Tulipán je křehký, a přesto velmi silný. A to je jistě i důvod, proč si organizace Amélie libuje právě v této kytce. Má tisíce barev jako lidská duše, tisíce velikostí jako lidská bolest, tisíce druhů jako lidský úsměv a tisíce podob jako lidská láska. Tak moc jsou si lidé s květinami podobní.

Organizace Amélie je tu proto, aby pomáhala. Hladila nejen po těle, ale hlavně po duši. Jejich cílem je poskytování psychosociální pomoci lidem onkologicky nemocným. S rakovinou se v určité formě setkává spousta z nás. Je všude kolem a když se rozhodne, že vám zaklepe na rameno, je dobré vědět, že nikdy nejste na nic sami. Že jsou kolem nás odborníci, kteří ví. Ví, jak nám je. Ví, jakou má nemocný obavu, bolest a hlavně ví, jakou potřebují duševní péči. Bojovat je těžké. Na rakovinu je třeba silné tělo, ale i duše. A o tu oni pomáhají pečovat. Patří jim velké poděkování. Nemyslet jen na sebe, ale na druhé a jejich strach z toho, co bude a jak to zvládnout, je velkorysé, rozhodně je to výjimečné a bezpochyby krásné. Aby mohli zaměstnanci Amélie dělat radost klientům a darovat jim třeba výše zmíněný tulipán, zapojili se již po několikáté a jistě ne naposledy žáci oboru Sociální činnost ze SOU a SOŠ SČMSD Znojmo, s. r. o. do jejich projektu a v rámci výuky Aktivizačních činností a Učební praxe s Mgr. Janou Kamarádovou a Mgr. Marcelou Sabovou vyráběli společně tulipány.

Děkujeme organizaci Amélie za oslovení a možnost se snad již tradičně zapojit do pomáhání i jinou formou, než je přímá péče o klienty. Bylo nám ctí moci pomoci dávat naději. Protože nemyslet jen na sebe je naše motto a my se ho s hrdostí snažíme naplňovat.

Mgr. Jana Kamarádová