2015-09-06_poděkování

2015-09-06_poděkování

Milá paní Heleno,

tady Vitalija a píši z Litvy. Moc bych vám chtěla poděkovat za milé přijetí, pohostinnost a nádherný čas, který jsme strávili u vás ve škole. Bylo mi potěšením vás poznat. Byli jsme ohromeni přátelskou povahou lidí ve vaší zemi. Česká krajina v nás zanechala nezapomenutelný dojem. Naši studenti jsou vděční, že mohli poznat vaši zemi a vaše tradice. Byli moc spokojení, že mohli navštívit mnoho krásných míst. Získali nezapomenutelné zkušenosti , dozvěděli se více o práci se zákazníky a práci se zbožím, když byli na praxích. Zlepšili se po profesionální stránce, a také se naučili, jak pracovat s technologiemi, které se týkaly prodeje. Studenti toho mnoho zažili a stali se více zodpovědní a nezávislí.

Děkujeme, že volný čas studentů byl naplněn mnoho aktivitami. Mohli navštívit tělocvičnu, SPA a sledovat profesionální fotbalový a hokejový zápas. Naučili se dárkové balení, mohli sledovat zajímavé a vtipné vystoupení během anglické jazykové soutěže a navštívili nejen česká města, ale také Vídeň a Bratislavu. Nejhlubší dojem v nich zanechala návštěva podzemí ve Znojmě. Jsme moc vděční za úžasně strávený čas.

 

Moc pozdravů panu řediteli, paní zástupkyni a naší milé překladatelce.

Vitalija

 

 

Dear Madam, Helena,

I am Vitalija and I am writing for you from Vilnius (Lithuania). I would like sincerely to thank you for your warm welcome, hospitality and a wonderful time spent in your school. It was a pleasure to know you.

We were fascinated by cordiality (friendliness) of the people in your country. The Czech landscape left a remarkable impression to us. Our students are grateful for a given chance to know your country, to see your traditions. They are happy that they could visit so many beautiful and amazing places. They gained a valuable experience, knowledge in custom service, storage and sorting goods while they did their practice. They improved professional competences, learned how to work with the technologies related with selling. Students experienced may adventures and became more independent and responsible.

Thanks to you, the free time of our students was full of various activities. Students were happy that they could to go to a gym, to visit SPA, to watch a professional football and ice-hockey matches. They learned a present packing, observed interesting and fun performances in English languages performed by other schools, visited not only Czech cities but Vienna and Bratislava too. The most spectacular impression was left by scary Znojmo catacombs. So we are grateful for a wonderful time.

Best regards to the principle, deputy principle and our dear interpreter.

Have wonderful summer.

Vitalija